وضعیت کشت ریزسبزی (میکروگرین) در فیلیپین

50027961_2228635834041046_4173193265077551104_n.jpg

Urban Roots یک مزرعه سرپوشیده و هیدروپونیک است که ریزسبزی‌ها را در قلب مترو مانیل پرورش می دهد. این مزرعه کوچک که فقط دو سال پیش در یک فضای ۳۰ متر مربعی شروع به کار کرده است، و عمدتا به شرکت های تهیه غذای رژیمی، یک شرکت آب میوه گیری، مدارس آشپزی و افرادی که به صورت هفتگی سفارش می دهند، محصول ارائه می‌دهد.

مارتین اسکالونا ، بنیانگذار Urban Roots ، تصمیم به پرورش ریزسبزی‌ها گرفت زیرا یک فرصت مهم را در بازار کشف نمود: “فقط چند مزرعه‌ئ در حال توسعه هستند که ریزسبزی‌ها را به صورت تجاری می فروشند و تقاضا در حال افزایش است.” در حالی که پایتخت کشور درگیر نبرد فزاینده با مسیر‌های طولانی حمل و نقل ، هزینه های بالای تحویل اجناس، و توفان های مکرر است، هدف آنها، یعنی ایجاد مزارع سرپوشیده در سراسر شهر، دارای پتانسیل زیاد برای توسعه است.

unnamed.jpgکشاورزی شهری در فیلیپین

فیلیپین به کشت محصولاتی مانند انبه ، نارگیل و موز معروف است. در حالی که از سوی مصرف کنندگان، تقاضای روزافزونی برای محصولات محلی وجود دارد، برخی از محصولات، مانند برنج، که در داخل خانه قابل پرورش نیستند هنوز وارد می شوند.

با وجود مزارع کشاورزی وسیع در سراسر کشور فیلیپین، چرا نیاز به تولید در مناطق شهری و داخل خانه است؟ علاوه بر افزایش تقاضا برای غذای محلی، وجود چالشهایی مانند تغییرات شدید آب و هوایی نظیر طوفان های مکرر، هزینه و سربار انتقال محصول از مزرعه به بازار و وجود آفات در مزارع، تامین مواد غذایی فیلیپین را تهدید می کند. فیلیپین نیز مانند بسیاری دیگر از کشورهای جهان، جمعیت پیر کشاورزان را تجربه می‌کند. از طریق تولید محلی در درون شهر‌ها، برخی از چالشهای تأمین محصولات را می توان برطرف کرد. علاوه بر این، کشاورزی شهری یک روش عالی برای جذب جمعیت جوان است.

Urban Roots سیستم مزرعه هیدروپونیک داخلی خود را طراحی کرده است و یک پارکینگ را به یک مزرعه سرپوشیده تبدیل نموده است. آنها در حال حاضر انواع مختلفی از ریزسبزی‌، مانند کلم، روکولا، ریحان و تربچه را پرورش می‌دهند که به تقاضای زیاد و عرضه کم این محصولات در فیلیپین پاسخ می دهند. با توجه به اینکه مصرف کنندگان به محصولات سلامت محور متمایل شده‌اند، پتانسیل فروش ریزسبزیها بیشتر شده است، زیرا این محصولات حتی از محصولات غذایی بالغ ارزش غذایی بالاتری دارند. اکنون این محصولات به منوی غذایی رستورانها و خانواده‌ها اضافه شده‌اند. هتل ها و رستوران های سطح بالا آنها را به سالادها، ساندویچ ها یا غذاهای اصلی اضافه می کنند.

تولید کنندگان ریزسبزی‌ از چرخه رشد سریع این محصولات بهره مند می‌شوند. هرچند ریزسبزی‌ها کوچک و ظریف هستند، اما دو تا چهار هفته کشت تا برداشت آنها طول می‌کشد. با کشت در محیط بسته، Urban Roots در طول سال ریزسبزی کشت می‌کند و نیاز به استفاده از سموم دفع آفات ندارد. بدین ترتیب این شرکت پتانسیل رشد بالایی برای توزیع ریزسبزی در سراسر فیلیپین رسیده است.

امروزه ، Urban Roots به مدارس آشپزی ، شرکت های تولید مواد غذایی و آب میوه و همچنین افرادی که از مزایای ریزسبزی‌ها اطلاع دارند و به استفاده از آنها علاقمند هستند، خدمات ارائه می دهد. مدیر شرکت آقای اسکالونا می گوید: “ما واقعاً هیچ وقت بودجه ای برای تبلیغات نداشتیم بنابراین به ارسال نمونه، تبلیغات دهان به دهان و رسانه‌های اجتماعی اعتماد می‌کنیم؛ ما این رشد ارگانیک را دوست داریم!”

به طور معمول ، دستیابی به بخش جدیدی از بازار، به دلیل نیاز به آموزش مصرف کنندگان قبل از آمادگی برای خرید، می تواند چالش برانگیز باشد. به گفته اسکالونا ، “یکی از چالش ها این است که مشتریان ریزسبزی‌ها را گران می پندارند زیرا آنها تصور می کنند باید مقدار زیادی از آنها را مصرف کنند، اما ریزسبزی‌ها در واقع، مکمل غذای اصلی هستند: ریزسبزی‌ها را به املت، ساندویچ یا سالاد اضافه کنید. به گفته اسکالونا ، “Urban Roots در حال ایجاد یک بازار کاملاً جدید برای ریزسبزی است.”

Urban Roots مانند بسیاری از مزارع شهری در سراسر جهان، با چالش‌هایی مانند دسترسی به سرمایه، زمین و فناوری روبرو است. بدون حمایت دولت یا نهادهای دیگر ، ایجاد کسب وکار سودآور برای کشاورزان شهری دشوار است. اسکالونا خاطرنشان می کند که “دولت [فیلیپین] هنوز در تلاش است تا مشکلات کشاورزان سنتی، از نظر تامین مالی و چالشهای مزرعه تا بازار را حل کند.” اکثر تولیدکنندگان شهری متکی به بودجه خود هستند، بنابراین بدون دسترسی به سرمایه کافی، رونق کسب و کار آنها چالش برانگیز است. وی افزود: “باید یک آژانس دولتی فعال در همکاری و مشارکت با کشورهای پیشرفته، موظف به حل مشکلات توسعه کشاورزی سنتی و شهری در فیلیپین شود. این یک فرصت رو به رشد است. ”

آینده ای روشن

آینده کشاورزی شهری در فیلیپین بسیار امیدوار کننده است. آقای اسکالونا افزود: “ما زمین های زیادی را داریم که کاربردی ندارد. من می‌دانم که بسیاری از مردم فقط به منظور تأمین نیازهای خود به کار در خانه علاقمند هستند. ” برای پاسخگویی به این علاقه روزافزون ، Urban Roots برنامه ” GrowCr8″ را آغاز کرده است. در این راه حل Urban Roots با تعداد زیادی از تولید کنندگان دیگر، در پرورش محصولات در محیط بسته، همکاری می‌کند.

همچنین، از آنجا که کشور فیلیپین با اثرات همه گیر ویروس کرونا روبرو است، Urban Roots در برنامه تامین پایدار مواد غذایی مشارکت دارد. از طریق برنامه GrowCr8، آنها به افراد کمک می کنند تا ریزسبزی‌های خود را پرورش دهند، مهارت های جدیدی بیاموزند و مواد غذایی خود را تأمین کنند. GrowCr8به مصرف کننده این توانایی را می دهد که در خانه سبزیجات بکارد و به نسل بعدی آموزش دهد. از آنجا که تأمین مواد غذایی کشور از اهمیت بالایی برخوردار است و از طرف دیگر جمعیت کشاورزان در فیلیپین در حال پیر شدن هستند، Urban Roots به آموزش کودکان در زمینه کشاورزی شهری و مزایای تولید غذا توسط هر فرد، توجه نموده است. در واقع، این امر به پرورش نسل بعدی کشاورزان شهری کمک می‌کند.

نوشته شده توسط: Briana Zagami

ترجمه و ویرایش : آرش هاشمی حسینی

منابع:

, Agritecture.com, APRIL 21, 2020

موسسه برگچه (Bargcheh) ، در جهت اهداف آموزشی و توسعه ای خود اقدام به تهیه و گردآوری مجموعه ای از مقالات در این زمینه نموده است و امیدواریم مورد توجه و استفاده هم وطنان قرار گیرد. در این مجموعه به تمام سوالات پاسخ داده نخواهد شد، اما مطالب عنوان شده ضمن ارائه اطلاعات اولیه محرکی برای مطالعه و تفکر در این زمینه مهم خواهد بود. لطفا ما را از نظرات خود آگاه سازید.