چرا این سایت را تاسیس کردیم؟

اگر نمی توانیم در یک باغ زندگی کنیم ، اما می توانیم یک باغ کوچک در خانه داشته باشیم.

اغلب آدمها از دیدن گل و گیاه لذت می برند و علاقمند به نگهداری از گیاهان در خانه خود هستند. اما در ‏شرایطی که خانه ها به آپارتمانهایی کوچک، بدون نور طبیعی و ‏فضای آزاد تبدیل شده است، کاشت و نگهداری از ‏گیاهان محدود به چند گلدان با گلهای آپارتمانی شده است. ‏نگهداری از همین محدود گیاهان نیز در آپارتمانهای کوچک، به ‏دلیل محدودیت فضا، نور کم و آبیاری نامنظم، چندان راحت نیست و پس از چندی ‏گلدانها جای خود را به مبل و میز و دیگر لوازم می دهند. علاوه بر آن در طول مسافرتهای بیش از چند روز، آبیاری گلها با وقفه مواجه می شود (بجز در شرایطی که یک دوست مورد اعتماد و گل دوست داشته باشید!)

و پس ‏از بازگشت احتمالا با چند گلدان با گیاهان پژمرده و خشک شده مواجه خواهیم بود. این اتفاقی بود که در خانه ما افتاد.  رفته رفته چند گیاهی که در خانه داشتیم خشک شدند و تا مدتی ما ‏گیاهی در خانه  نداشتیم. بعد از مدتی خلأ وجود گیاه در خانه احساس شد و در این فکر بودیم که ‏چگونه شرایط محل زندگی خود را  تغییر دهیم که بتوانیم ‏گل و گیاه داشته باشیم. حتی به فکر خرید یک خانه حیات دار، هر چند کوچک و قدیمی افتادیم که به دلیل قیمت بالا مقدور نشد. تا اینکه با دیدن یک فیلم کوتاه، دیدگاه من و خانواده ام درمورد نگهداری گیاهان در خانه به کلی تغییر کرد. پیشنهاد می کنم قبل از خواندن ادامه مطلب فیلم کوتاه زیر را ببینید.

با توجه به اینکه سلایق افراد متفاوت است و مکانهای مختلف نیازهای متفاوت دارند به موازات توسعه سیستم قبلی مطالعه و تجربه در مورد روشها و سیستم های دیگر را آغاز نمودم. این مطالعات منتج به ساخت چند سیستم متفاوت گردید که به تدریج در حال تکمیل است. تجربه کار روی سیستم های مختلف و کار با گل و گیاه، تجربه بسیار خوب و هیجان انگیزی برای من بود. علاوه بر اینکه از زیبایی گیاهان لذت می برم، اوقات اضافی خود را صرف توسعه سیستم ها کرده ام.این فیلم کوتاه توانست نظر خانواده ما را به فکر و ایده های دیگری برای پرورش و نگهداری از گیاهان در خانه و محیط های بسته، جلب کند. در آن زمان فیلم مذکور را به چندین نفر نشان دادیم. برای بسیاری از افراد جالب بود، اما برخی افراد در اجرایی بودن آن تردید داشتند. با توجه به کلیه نظرات در یک جلسه خانوادگی تصمیم گرفتیم روش پیشنهاد شده در فیلم را در خانه خودمان اجرا کنیم.

اجرای روش پیشنهادی تحت عنوان کشت پنجره ای (Window Farming) من را به موضوع کشت و پرورش گیاهان در محیط بسته علاقمند نمود. بنابراین مطالعه در مورد آن را شروع کردم. حدود سه ماه بعد از اولین آشنایی با موضوع نخستین پنجره خانه با سیستم کشت پنجره ای تزئین شد. در آغاز اشکالات زیادی به سیستم وارد بود که پس از حدود دو سال تجربه این اشکالات مرتفع یا به حداقل ممکن رسید. پس از این مرحله زیبا سازی سیستم را شروع و مجموعه را منطبق با توانایی و سلیقه خود و خانواده تزیین کردم.

تاسیس این سایت را به عنوان مرحله بعدی کار در این زمینه در نظر گرفته ام. هدف اصلی از این مرحله تبادل تجربیات با دیگر افراد علاقمند به این موضوع است که به صورت زیر تبیین می گردد:

  1. توسعه فرهنگ نگهداری از گل و گیاه در خانه و محیط کار،
  2. معرفی و ترویج استفاده از روشهای نوین کشت گل و گیاه در خانه و محیط کار،
  3. ایجاد بستر مناسب جهت ارائه و تبادل اطلاعات علمی و فنی ،
  4. ایجاد بستر مناسب به منظور اشتغال زایی و معرفی سامانه های ساخته شده در کشور.

از کلیه افراد علاقمند به موضوع “کشت و نگهداری گل و گیاه در محیط بسته” دعوت می گردد ضمن ارائه نظرات و انتقادات خود، در تکمیل و غنا بخشی به مطالب این سایت همکاری نمایند. مطالب با نام و مشخصات ارائه دهنده منتشر خواهد شد.

فعالیت ما چیست؟

فعالیت اصلی ما توسعه و ترویج روشهای مدرن پرورش گیاهان در خانه و محیط کار است. به این منظور مقالات ترویجی و علمی را در سایت منتشر می کنیم. همچنین به معرفی سیستم های پرورش و نگهداری گیاهان در خانه (کشت بدون خاک، کشت عمودی، هیدروپونیک، آیروپونیک، آبکشت، دیوار زنده، کشت پنجره ای

، vertical farming,vertical agriculture, hydroponic, Aeroponic,Soil-Less Agriculture,living wall, green wall,window farming) می پردازیم و به کمک مشاوران و مهندسان، طراحی و ساخت این سیستم ها را آموزش می دهیم و در ساخت آنها به علاقمندان کمک می کنیم.